Assalariat o autònom a Cantàbria?
Com a autònom et queden 5.320 € més l'any.
Un sou brut de 32.000 € davant de facturar 45.000 €, vivint a Cantàbria. Són 443 € al mes.
Compara un sou amb el que facturaries com a autònom a Cantàbria, després de la Seguretat Social i l'IRPF, amb els tipus del 2026. Per igualar un sou de 30.000 €, factura 33.421 € l'any.
On s'igualen
Per igualar aquest sou, factura 37.253 € l'any.
Són 3.104 € al mes, o 169 € per cadascun de 220 dies laborables.
Descomptant vacances i festius, uns 220.
Per igualar aquesta facturació, una feina t'hauria de pagar 40.101 € bruts.
El que la feina costa a l'empresa
L'empresa paga 42.288 € l'any per aquest sou: 32.000 € bruts més 10.288 € de Seguretat Social a càrrec seu.
Si t'ho pagués com a autònom, et quedarien 28.061 € nets, 3.402 € més que com a assalariat.
El net a cada nivell d'ingressos
Net l'any quan una empresa o un client gasta el mateix en tu: com a sou més la Seguretat Social d'empresa, o com a factures teves.
- Assalariat
- Autònom
El que gasta l'empresa o el client l'any
Les línies es creuen a 25.000 €: per sobre, l'autònom guanya més.
Veure les xifres en una taula
| Despesa de l'empresa o el client | Net assalariat | Net autònom | Diferència |
|---|---|---|---|
| 15.000 € | 10.613 € | 9.310 € | −1.303 € |
| 20.000 € | 14.151 € | 12.864 € | −1.287 € |
| 25.000 € | 16.481 € | 16.231 € | −250 € |
| 30.000 € | 18.439 € | 19.662 € | +1.223 € |
| 35.000 € | 21.025 € | 23.038 € | +2.014 € |
| 40.000 € | 23.519 € | 26.415 € | +2.896 € |
| 50.000 € | 28.507 € | 33.003 € | +4.496 € |
| 60.000 € | 33.127 € | 38.843 € | +5.716 € |
| 80.000 € | 42.113 € | 50.739 € | +8.627 € |
| 100.000 € | 53.301 € | 61.332 € | +8.031 € |
Les xifres de Cantàbria
A Cantàbria, un sou brut de 30.000 € costa 39.645 € a l'empresa i deixa 23.342 € nets l'any. Un autònom sense despeses ha de facturar 33.421 € per quedar-se el mateix: 2.785 € al mes, o 152 € per cadascun de 220 dies laborables.
Aquí l'IRPF combina l'escala estatal amb l'escala autonòmica de Cantàbria i els mínims que fixa. La Seguretat Social i la quota d'autònom són iguals a tot l'Estat, així que les diferències entre comunitats només vénen de l'IRPF.
Si l'empresa et pagués el seu cost total de 39.645 € com a factures, et quedarien 27.599 €: 4.257 € més que en nòmina. Uns 6.200 € de despeses de l'activitat l'any anul·larien aquesta diferència.
Exemples a Cantàbria
Diversos sous a Cantàbria: el que cadascun costa a l'empresa i et deixa a tu, el que hauria de facturar un autònom sense despeses per quedar-se el mateix, i el que deixaria facturar el cost total de l'empresa. Solter, 34 anys, sense fills, contracte indefinit.
| Sou brut | Net assalariat | Cost per a l'empresa | Facturació per igualar | Net autònom facturant el cost |
|---|---|---|---|---|
| 20.000 € | 16.779 € | 26.430 € | 23.701 € | 18.701 € |
| 25.000 € | 20.046 € | 33.038 € | 28.533 € | 23.065 € |
| 30.000 € | 23.342 € | 39.645 € | 33.421 € | 27.599 € |
| 40.000 € | 29.919 € | 52.860 € | 42.908 € | 35.893 € |
| 50.000 € | 35.857 € | 66.075 € | 52.803 € | 43.970 € |
| 60.000 € | 41.794 € | 79.290 € | 62.647 € | 51.449 € |
| 80.000 € | 53.231 € | 99.871 € | 83.271 € | 62.349 € |
Com queda Cantàbria davant de les altres comunitats
La facturació que iguala un sou de 30.000 € a cada comunitat, de menor a major: des de 31.926 € a Àlaba fins a 34.288 € a Navarra. En aquesta llista, Cantàbria ocupa el lloc 13 de 21.
| Comunitat | Net assalariat | Facturació per igualar | Net autònom facturant el cost |
|---|---|---|---|
| Àlaba | 23.555 € | 31.926 € | 29.305 € |
| Biscaia | 23.555 € | 31.926 € | 29.305 € |
| Guipúscoa | 23.555 € | 31.926 € | 29.305 € |
| Ceuta | 26.080 € | 33.257 € | 31.465 € |
| Melilla | 26.080 € | 33.257 € | 31.465 € |
| Comunitat de Madrid | 23.452 € | 33.402 € | 27.819 € |
| Regió de Múrcia | 23.285 € | 33.408 € | 27.620 € |
| la Rioja | 23.418 € | 33.411 € | 27.733 € |
| Astúries | 23.217 € | 33.416 € | 27.507 € |
| Canàries | 23.274 € | 33.416 € | 27.563 € |
| Castella i Lleó | 23.217 € | 33.416 € | 27.506 € |
| Illes Balears | 23.139 € | 33.418 € | 27.331 € |
| Cantàbria | 23.342 € | 33.421 € | 27.599 € |
| Comunitat Valenciana | 23.307 € | 33.423 € | 27.546 € |
| Galícia | 23.255 € | 33.426 € | 27.487 € |
| Andalusia | 23.188 € | 33.427 € | 27.412 € |
| Aragó | 23.170 € | 33.427 € | 27.395 € |
| Castella-la Manxa | 23.124 € | 33.427 € | 27.349 € |
| Catalunya | 23.091 € | 33.439 € | 27.252 € |
| Extremadura | 23.333 € | 33.457 € | 27.397 € |
| Navarra | 23.644 € | 34.288 € | 27.052 € |
El que les xifres no expliquen
El net és només una part de la decisió. Aquestes diferències no apareixen als números de dalt.
- Vacances pagades
- Un assalariat té almenys 30 dies naturals de vacances pagades i uns 14 festius. Un autònom no factura aquests dies, així que la facturació anual els ha de cobrir.
- Atur
- Si perds la feina, pots cobrar l'atur. L'autònom cotitza per cessament d'activitat, però només es cobra en casos concrets i durant menys temps.
- Baixes
- Tots dos cobren des del quart dia de baixa, el 60 % i després el 75 % de la base de cotització. Moltes empreses completen fins al sou sencer, i la base de l'autònom sol ser més baixa.
- Acomiadament
- Un acomiadament improcedent s'indemnitza amb 33 dies de sou per any treballat. Quan un client deixa de contractar un autònom, no hi ha indemnització.
- Jubilació
- La pensió depèn de la base de cotització. L'assalariat cotitza pel sou sencer; la majoria d'autònoms cotitzen per una base més baixa, així que la seva pensió és menor.
- IVA i paperassa
- L'autònom suma un 21 % d'IVA a les factures, l'ingressa a Hisenda cada trimestre i presenta els models 130 i 303. La majoria paga una gestoria per fer-ho.
Com es calcula
- L'IRPF és l'impost de l'any, no la retenció de cada nòmina o factura.
- Declaració individual, sense discapacitat i sense deduccions autonòmiques a part dels mínims.
- L'autònom tributa en estimació directa simplificada, amb un 5 % per despeses de difícil justificació, fins a 2.000 €. El tram de la quota es calcula sobre el rendiment net menys un 7 % addicional.
- Quota d'autònom per tram de rendiments del 2026, o 80 € al mes amb la tarifa plana.
- El cost per a l'empresa inclou un 1,50 % per accidents de treball, el tipus de les feines d'oficina.
- Navarra i els territoris del País Basc apliquen les seves pròpies normes forals.